Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky > Včelaři

Včelaři

  • spolek čítá cca 30 členů
  • podílí se na udržení včel  a včelařů ve Strážovicích a blízkém okolí

VČELA – JEDEN Z DIVŮ PŘÍRODY

vcela.jpg

„Mezi vším hmyzem zaslouží včely právem první místo a největší obdiv“ napsal básník Plinius.

Již čtyři tisíce let před naším letopočtem chovali lidé včely podél toku řeky Nilu. Staří Egypťané převáželi hliněné úly válcovitého tvaru po Nilu za medonosnými rostlinami.

V pramenech britského muzea jsou zprávy cestovatelů, kteří navštívili Velkou Moravu v 9. století. V ní se píše: „… mají jakési nádoby ze dřeva, v nichž jsou otvory pro včely a med, nazývají je úly… opojné nápoje vyrábějí z medu.“

Karel IV. zakázal cla na med a vosk, aby zajistil co největší produkci medu a vosku. 8. dubna 1875 vydala Marie Terezie patent na podporu včelařství. V něm varovala před nejvyšší nemilostí toho, kdo by se opovážil a „kladl nejmenší překážky“.

Rovněž Josef II. podporoval včelařství prémiemi za vyzimovaná včelstva.

Největší biolog 19. století J. G. Mendel byl uznávaným včelařem. Jeho původní zděný včelín byl péčí brněnských včelařů restaurován, včetně kopií tehdejších úlů. Je hojně navštěvován – bohužel zahraničními turisty.

Organizované včelařství na Moravě a ve Slezsku slavilo 150. výročí v roce 2004. V tomtéž roce oslavila organizace včelařů v Kyjově 100 let od svého založení. Tuto organizaci tvoří 134 včelařů s 1 258 včelstvy z 22 obcí. Její součástí je i 9 včelařů z naší obce, kteří chovají cca 46 včelstev. Není důležitý vysoký počet včelstev, ale co možná nejrovnoměrnější rozmístění v krajině. Je to proto, že včely v době nepříznivého jarního počasí významně ovlivňují opylení jen do vzdálenosti 200 metrů od svého stanoviště.

Největší hrozbou pro včelařství jsou choroby včel. Z nich pak především mor včelího plodu. Vyskytl se v 16 obcích okresu a spáleno bylo veškeré hořlavé včelařské zařízení včetně úlů na 40 včelařských stanovištích. V karanténě byly i obce Stavěšice, Věteřov…

Možná stejně velkou hrozbou je, že i přes významnou pomoc všech vlád soustavně klesají počty včelařů a chovaných včelstev.

Každoročně se koná v Kyjově širokou veřejností oceňovaný Včelařský ples. Včelaři uvítají jakoukoliv podporu ze strany svých příznivců, podnikatelů a obcí. Vždyť jenom vedení účtu, na který stát poskytuje podporu pro včelaře, stojí 3 000,- Kč ročně.

O významu včelařství, jak je výše uvedeno, nemůže být nejmenších pochyb.

organizovaní včelaři ze Strážovic