Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Kultura a historie > Osobnosti

Osobnosti

 Ladislav Schovanec   1941 – 2019

 

Vzpomínka na Ladislava Schovance.jpgMalíř a restaurátor se narodil 12. 2. 1941 ve Strážovicích a od roku 1973 žil v emigraci na předměstí Paříže v Alfortville, která se mu stala druhým domovem. Jeho jméno je uvedeno ve francouzských i italských encyklopediích moderního umění. K tomuto úspěchu vedla dlouhá a složitá cesta. Byl hodně věřící člověk, jeho věčnou inspirací byla již od mládí bible. Stát se malířem byl jeho velký sen. Díky svému talentu, píli a pracovitosti toho dosáhl. Po roce 1989 se vrací se svými obrazy do vlasti a vystavuje v Praze, Brně, Kroměříži, Kyjově, Hradci Králové, v Žarošicích a v Nenkovicích. Velký úspěch měl na Slovensku v Nitře. Ve Francii, ale hlavně v Itálii, dostal řadu cen. Jeho obrazy viděli milovníci umění ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Anglii, Kanadě, Belgii, Brazílii, Vatikánu, Austrálii či USA. Kromě volné tvorby ilustroval i knihy. V roce 2011 obdržel ve Strážovicích, u příležitosti jeho 70. narozenin, čestné občanství. Jeho žena Běla, stavební inženýrka, byla úspěšná nejen ve svém oboru, ale napsala i několik sbírek veršů v českém i francouzském jazyce. Ladislav Schovanec zemřel ve Francii 20. května 2019, kde je pochován, stejně jako jeho žena Běla a také jeho děd a strýc z 1. světové války.

 

Akademický malíř Jano Köhler  1873 – 1941

 

Jano Köhler patří mezi významné osobnosti našeho regionu. V roce 2021 se chystáme vzpomenout 80. výročí úmrtí malíře. Snad konečně Morava splatila svůj dluh jednomu z nejvýznamnějších malířů na poli umělecké kultury. Za posledních 15 let se na Moravě uskutečnilo několik výstav z jeho díla a v Nenkovicích při obecním úřadě byla otevřena stálá expozice o životě Jano Köhlera. V roce 2018, ke 145.výročí narození umělce, byla vydána nejobsáhlejší  publikace o jeho životě a díle. Tato kniha vznikla z iniciativy PhDr. Karla Antonína Kavičky, který působil na Arcibiskupství v Olomouci jako kancléř a později jako vedoucí Arcidiecézního archívu v Olomouci. Spoluautorství na této publikaci přijali akademičtí sochaři Vojtěch a Passonária Paříkovi a Mgr. Silvie Malíková. Až s odstupem let můžeme nezaujatě přehlédnout dílo dokumentující svým rozsahem i uměleckými hodnotami talent, houževnatost a píli Jano Köhlera. Málokdo z Köhlerových generačních druhů se může pochlubit tak početnou produkcí výtvarných děl, ať jde o kresbu, grafiku, malbu, ale hlavně o monumentální práce/fresky, sgrafita, keramickou mozaiku, zdobící světskou i církevní architekturu. Nelze nevzpomenout Kyjov, Uherské Hradiště, Luhačovice, Kroměříž, Prostějov, Olomouc, Brno i Prahu. Tam všude najdeme malířovu stopu. Křížová cesta na svatém Hostýně byla označena jako světový unikát.

Jano Köhler se narodil v Brně 9. února 1873 a zde také prožil kus svého dětství. V jeho dalším životě byla pro malíře důležitá dvě místa, a to jsou Nenkovice a Strážovice. Nenkovice proto, že odsud pochází jeho matka Rozina Ježková a její rodina, která mu byla celý život velkou oporou. Otcovu rodinu Jano Köhler nepoznal, otec zemřel brzy po jeho narození. Do Nenkovic se vrací také po studiích v Praze a po založení rodiny zde také nějakou dobu pobýval. Do Strážovic se z Nenkovic odstěhoval v roce 1926 na tzv. Šmelcovnu. Tento velký dům obýval s celou širokou rodinou, kterou kromě manželky a dvou dětí doplňovaly ještě matka, teta a setra. Bylo to, jak uvádí v bohaté korespondenci svým přátelům, šťastné období. V tom velkém domě s okouzlujícím výhledem na moravskou zem přijímal své přátele, mezi které patřil Petr Bezruč, Antonín Frolka, Joža Úprka, Franta Úprka, bratři Mrštíci a další významné osobnosti té doby.

Jano Köhler zemřel 20. ledna 1941 a je pochován ve Strážovicích.

Celou monografii s názvem Jano Köhler najdete v knihách od autorů Mgr. Silvie Malíkové a PhDr. Karla Antonína Kavičky.