Sledujte nás na facebooku

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality a hlášení > Sbírejme hliník spolu s dětmi

Sbírejme hliník spolu s dětmiDatum konání:
28.2.2019

 

„Sbírejme hliník spolu s dětmi“

V rámci environmentální výchovy a možného zapojení se do výchovně vzdělávacího programu NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) začínáme v naší škole sbírat hliník. Za tento recyklovatelný kov škola získá finanční obnos, který použije prostřednictvím projektu Green Life na záchranu pralesa a nejohroženějších divokých zvířat světa, která žijí na Sumatře v Indonésii.

Co se sbírá? Omyté, očištěné od zbytků potravin a zbavené papíru: alobalová folie, nápojové plechovky (POZOR některé plechovky nejsou hliníkové, ale železné, označené FE, použité fólie a víčka od jogurtů, rybích salátů, sýrů, termixů (POZOR u některých nejsou hliníkové), šroubovací uzávěry (nekorunkové) od alko i nealko nápojů, obaly od paštik, tuby od léčiv, sprejové nádobky, hliníkové nádobí a příbory (např. papiňáky, ešusy), žaluzie, plechy, soudky

K odlišení, zda je obal opravdu hliníkový, nám pomůže magnetka, která odliší, zda je obal z železného kovu (magnetismus působí) či z hliníku (magnetismus se neuplatní). Také ne všechno, co se hliníkově třpytí, je možné sbírat: pokud při zmáčknutí obalu, který je hliníkově stříbrný, se po uvolnění obal opět vrátí do svého původního tvaru, je v něm zastoupení hliníku tak malé, že není možné tento obal dále zpracovávat (např. obaly od kávy).

Hliníkové obaly jsou označeny značkami:aa.jpg

Co se nesbírá? Folie spojené s papírem a plastem (obaly od žvýkaček, vnitřní obal cigaretové krabičky, pytlíky od kávy, polévek, obaly od sušenek, arašídů, mražených krémů, obaly od trvanlivého mléka v krabicích, celá platíčka od léků), nádoby nebo jiné předměty kombinované s železnými či jinými prvky apod.

Sběr bude probíhat v Základní a mateřské škole Strážovice, kde budou připraveny sběrné nádoby na hliník. Bližší informace poskytne Bc. Mlčochová Marta.

Tímto chceme požádat všechny občany Strážovic, kteří mají zájem o ochranu životního prostředí, aby se zapojili do naší akce. Podpořte nás ve výchově mladé generace, aby pochopila nutnost ochrany přírody a získala respekt vůči naší planetě a životu na Zemi vůbec. Předem vám děkujeme za pomoc.

 

Kolektiv ZŠ a MŠ Strážovice